centrala: 52 354 11 11 / sekretariat: 52 354 11 00 / dyspozytor: 52 354 11 12 / sekretariat@zec.inowroclaw.pl
youtube zec
facebook zec

Konkurs na wierszyk o ochronie środowiska

Zapraszamy wszystkich uczniów klas I-IV szkół podstawowych powiatu inowrocławskiego do wzięcia udziału w konkursie na napisanie wierszyka o ochronie środowiska.

Powietrze, woda, gleba, czy zadbać o nie trzeba? Segregacja odpadów, komu to potrzebne? Jak racjonalnie korzystać z ciepła w domu? To pytania, które stawiają organizatorzy konkursu dla uczniów klas I – IV szkół podstawowych powiatu inowrocławskiego. Napisz wierszyk co myślisz na ten temat.

Organizatorem inicjatywy profilaktycznej jest Komenda Powiatowa Policji, Powiat Inowrocławski i Zakład Energetyki Cieplnej w Inowrocławiu. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi dzieciom i młodzieży na problemy dotyczące ochrony środowiska, propagowanie wiedzy o odpowiedzialności za jego degradację, kształtowanie właściwych postaw w tym zakresie i rozwijanie kreatywnych pomysłów.

Zadaniem uczestników jest napisanie krótkiego wierszyka na temat swoich przemyśleń, spostrzeżeń o potrzebie dbałości o środowisko. Warto w nim również ująć, że degradacja środowiska nie jest bezkarna. Komisja konkursowa będzie oceniała profilaktyczny przekaz treści, kreatywność, oryginalność i pomysłowość. Fundatorem nagród jest Powiat Inowrocławski i Zakład Energetyki Cieplnej w Inowrocławiu, a nagrody są atrakcyjne!

Na Wasze prace czekamy pod adresem mailowym: rzecznik-inowroclaw@bg.policja.gov.pl do 25 kwietnia 2021 roku. Piszcie i przysyłajcie wierszyki, czekamy!

Organizatorzy konkursu życzą powodzenia!

Rozstrzygnięcie konkursu: Wierszyk o ochronie środowiska

Na zaproszenie do udziału w konkursie zorganizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Inowrocławiu, Powiat Inowrocławski i Zakład Energetyki Cieplnej sp. z o. o. w Inowrocławiu licznie odpowiedzieli uczniowie klas I – IV szkół podstawowych. Dziewiątka laureatów doskonale wie jak dbać o środowisko i mu nie szkodzić oraz jak postępować, by nie łamać przepisów w tym zakresie.

Powietrze, woda, gleba, czy zadbać o nie trzeba? Segregacja odpadów, komu to potrzebne? Jak racjonalnie korzystać z ciepła w domu? Właśnie na te pytania musieli odpowiedzieć ci, którzy wzięli udział w konkursie pt. „Działajmy razem na rzecz ochrony środowiska”.

Uczestnicy mieli za zadanie napisać wierszyk na temat swoich przemyśleń, spostrzeżeń o potrzebie dbałości o środowisko. Celem inicjatywy profilaktycznej było zwrócenie uwagi dzieciom i młodzieży na problemy dotyczące ochrony środowiska, propagowanie wiedzy o odpowiedzialności za niszczenie środowiska, kształtowanie właściwych postaw w tym zakresie, rozwijanie kreatywnych pomysłów.

Prace nadesłało 45 uczniów. Komisja składająca się z przedstawicielek inowrocławskiego ZEC-u: Pani Małgorzaty Pindel i Pani Natalii Michalak oraz przedstawicielek Policji: st. asp. Justyny Piątkowskiej i asp. szt. Izabelli Drobnieckiej, wyłoniła 9 laureatów. Przyznano miejsce I, II i III oraz sześć wyróżnień.

Wczoraj (12.05) w sali Centrum Edukacji Ekologicznej „Ekostrefa” Zakładu Energetyki Cieplnej sp. z o. o. w Inowrocławiu odbyło się podsumowanie konkursu i wręczenie nagród. Wśród zaproszonych gości prócz laureatów i ich rodziców byli: Wicestarosta Inowrocławski Pan Tadeusz Majewski, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Inowrocławiu podinsp. Maciej Hopcia oraz gospodarz Prezes Zarządu Zakładu Energetyki Cieplnej sp. z o.o. w Inowrocławiu Pan Piotr Pawlak, którzy wręczyli laureatom nagrody. Spotkanie poprowadziły policjantki st. asp. Justyna Piątkowska i asp. szt. Izabella Drobniecka wraz z Panią Małgorzatą Pindel. Uczniowie otrzymali szereg upominków i nagród, które ufundował Powiat Inowrocławski oraz ZEC.

  • Miejsce I zajęła Lena Książkiewicz z klasy III SP nr 8 w Inowrocławiu. 
  • Miejsce II powędrowało do Michała Lewandowskiego z klasy I SP w Murzynnie. 
  • Miejsce III zajęła Lidia Kaus z klasy IV SP nr 1 w Inowrocławiu. 
  • Wyróżnienia otrzymali: Adrian Długopolski SP Sławęcinek, Cyprian Rogowski SP 9 Inowrocław, Szymon Kurek SP Sławęcinek, Marcel Majewski SP nr 9 Inowrocław, Olga Staniszewska SP nr 9 Inowrocław i Monika Pindel SP Sławsk Wielki.

Swoją twórczością pochwaliła się zdobywczyni I miejsca Lena Książkiewicz, która zaprezentowała wszystkim swój wierszyk:

SZANOWNY PANIE CZŁOWIEKU, CZY WIESZ MOŻE...
O czym marzy wieloryb,
gdy w żołądku ma setki plastikowych toreb?
O czym marzy czapla,
gdy w ściekach musi się taplać?
O czym marzy pszczoła,
gdy zamiast nektaru czarna smoła?
O czym marzy miś koala,
gdy mu ktoś dom wypala?
Szanowny panie człowieku!
Miarka się przebrała!
One wszystkie marzą, by żyć od ciebie z dala...


Wszyscy przedstawiciele organizatorów konkursu życząc laureatom i dziękując za udział w tak ważnym tematycznie konkursie podkreślili jak istotna jest ochrona środowiska, które ma służyć pokoleniom. Zajęcie zaś stanowiska w jego obronie jest rolą nie tylko dorosłych, ale już młodych pokoleń. Dlatego tak cenne w tym konkursie było wsparcie swoich dzieci przez rodziców, a także nauczycieli.

Gratulujemy zwycięzcom!