centrala: 52 354 11 11 / sekretariat: 52 354 11 00 / dyspozytor: 52 354 11 12 / sekretariat@zec.inowroclaw.pl
youtube zec
facebook zec

Otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej "Ekostrefa"

W miesiącu maju br. ogłoszono konkurs wśród inowrocławskich szkół podstawowych klas I-III na nazwę Centrum Edukacji Ekologicznej. Komisja konkursowa wybrała nazwę "Ekostrefa", którą wymyśliła klasa IIIi ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Inowrocławiu.

W dniu 05 września br. otwarto w siedzibie Zakładu Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Inowrocławiu Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym organizowane będą zajęcia dla uczniów inowrocławskich szkół oraz starszych grup przedszkolnych. Centrum Edukacji będzie kładło nacisk przede wszystkim na kwestie ekologiczne a dzieci i młodzież zdobędą wiedzę na temat ciepła i sposobów jego wytwarzania. Sala wyposażona jest w różne urządzenia służące do przesyłu ciepła, posiada wiele plansz informacyjnych. Inowrocławscy uczniowie będą mogli zobaczyć węzeł kompaktowy, wymienniki ciepła oraz rury w przekroju a także pompę sterowaną smartfonem. Wiele tych urządzeń pochodzi zarówno z zasobów ZEC, jak i od zaprzyjaźnionych ze spółką firm zajmujących się produkcją i montażem systemów grzewczych.

- W grzejniku płynie ciepła woda, tylko skąd tam się wzięła? Jaką drogę pokonała? Co jest na początku tej drogi? Co zrobić, żeby chronić środowisko, oszczędzać pieniądze i swoje otoczenie? Skąd bierze się smog i jak można temu zaradzić? Na te wszystkie pytania i wiele innych uczniowie inowrocławskich szkół odpowiedź poznają właśnie w naszym centrum. Wierzę, że spędzą tutaj czas ciekawie, nie będą się nudzić, wrócą do swoich szkół i domów mądrzejsi i bardziej świadomi- powiedział podczas uroczystości otwarcia centrum Piotr Pawlak, prezes zarządu Zakładu Energetyki Cieplnej w Inowrocławiu.

Prezes podkreślił również, że ciepło systemowe z ZEC-u jest ciepłem bezpiecznym i ekologicznym. Dzięki ciężkiej pracy załogi ZEC w inowrocławskich kranach płynie ciepła woda, a w inowrocławskich mieszkaniach jest ciepło i to niezależnie od pory roku. Więcej obiektów przyłączonych do ZEC-u, to mniej smogu w mieście. Czyste powietrze w Inowrocławiu, to lepszy komfort życia dla mieszkańców jak i dla kuracjuszy odwiedzających nasz kurort. Uroczystego otwarcia Centrum Edukacji Ekologicznej „Ekostrefa” dokonał prezydent Ryszard Brejza w asyście uczniów Szkoły Podstawowej Nr 4 i 5, którzy w minionym roku szkolnym jako klasa IIIi wygrali konkurs na nazwę centrum.

W inauguracji „Ekostrefy” oprócz uczniów, pana prezydenta i jego zastępców, udział wzięli przedstawiciele ZEC, prezesi i dyrektorzy miejskich spółek i instytucji, przedstawiciele firm które współpracowały przy tworzeniu Centrum Edukacji Ekologicznej a także Ireneusz Stachowiak, prezes WFOŚiGW w Toruniu, skąd pozyskano ponad 63 tys. złotych na stworzenie „Ekostrefy”.
Otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej